Jak kupić rower górski za niewielkie pieniądze?

Kupno odpowiedniego roweru wcale nie jest takie proste jakby się mogło wydawać, zwłaszcza jeżeli nie chcemy wydać większej ilości pieniędzy. Dlatego też warto wiedzieć na co zwrócić uwagę kupując rowery górskie. Oczywiście na rynku dostępnych jest wiele rowerów, które dostępne są za niewielkie pieniądze, jednak mimo wszystko nie zawsze spełniają one założenia jakościowe. W związku z tym trzeba wiedzieć czego można oczekiwać w tanich rowerach, jeśli jednocześnie mają być sensowne pod kątem jakości.

W przypadku tanich rowerów górskich można spodziewać się zwykłych hamulców oraz braku tylnego zawieszenia. Jeśli chce się więc mieć tani rower to trzeba zrezygnować z tego rozwiązania. Jednak co można znaleźć w przypadku tanich rowerów z tej grupy?

Rama – Można trafić na ramy aluminiowe jak i stalowe. Ramy aluminiowe są lżejsze, jednak jazda na ramie aluminiowej bez pełnej amortyzacji będzie mniej przyjemna ponieważ ta rama jest bardziej sztywna.
Amortyzator – Tutaj dostępne są raczej niskiej marki bądź też autorskie rozwiązania mające najczęściej skok około 80 milimetrów. Jednak oczywiście niektóre modele w ogóle nie posiadają amortyzacji
Przełożenia – Jeżeli chodzi o rowery górskie z najniższej półki to najczęściej dostępne są 3 biegowe przerzutki znajdujące się z przodu oraz 7 bądź 6 biegów znajdujących się z tyłu. Oczywiście sama ilość biegów nie ma większego przełożenia na jakość i lekkość jazdy.
Przerzutki – Natomiast jeżeli chodzi o same przerzutki to bardzo często spotkać można najtańsze modele marki Shimano. Czasami można spotkać lepsze rozwiązania pochodzące z klasy Altus. Jednak mimo wszystko rozwiązania z wyższej półki można spotkać bardzo rzadko.
Manetki – Tak samo jak poprzednie elementy przerzutek tak i tutaj najczęściej znaleźć można najtańsze rozwiązania pochodzące od firmy Shimano. Są to rozwiązania, które niestety są dość awaryjne.
Koła – Tutaj można spodziewać się 26 calowych rozwiązań i powinny być wykonane z aluminium

Oczywiście wszystkie rozwiązania, które dostępne są w tak niskiej klasie cenowej zwykle nie są zbyt wysokiej jakości. Jednak mimo wszystko dla osób, które potrzebują roweru raz na jakiś czas a chcą pojeździć w trudniejszym terenie na pewno coś się znajdzie, jeśli tylko zdecyduje się na pewne kompromisy. Warto dokładnie się zastanowić czego oczekuje się od roweru. Być może najniższa półka cenowa nie będzie odpowiednia i dlatego też lepszym pomysłem będzie dołożenie pieniędzy i zakup lepszych rowerów za trochę większe pieniądze. Warto to dokładnie przemyśleć.