Dentystyczne sposoby na walkę z próchnicą.

Dbanie o stan swoich zębów to niezwykle ważna sprawa, ponieważ nie tylko wpływa na wygląd i estetykę uśmiechu, ale także na kondycję zdrowotną całego organizmu. Wiele osób zastanawia się jak skutecznie walczyć z próchnicą i zachować zęby w możliwie jak najlepszym stanie przez długie lata. Okazuje się, że wystarczy włożyć tylko trochę wysiłku, by jama ustna pozostawała zdrowa i odporna na działanie kwasów i bakterii. Zastanówmy się o czym należy pamiętać.

Regularne wizyty u dentysty

Oczywistą sprawą jest jak bardzo ważny przy dbaniu o higienę swojej jamy ustnej jest stomatolog Wrocław (http://www.uni-dental.pl) ma wielu świetnych specjalistów z zakresu dentystyki, Trzeba tylko odwiedzać ich regularnie i upewniać się co do stanu swoich potencjalnych ubytków. Poza przeglądem i ewentualnym plombowaniem bądź leczeniem, warto stosować zabiegi profilaktyczne. Zalicza się do nich scalling i fluoryzacja, zabieg polegający na gruntownym wyczyszczeniu zębów z kamienia i osadu, a także na wzmocnieniu szkliwa. Co ciekawe, dzięki temu można też uzyskać efekt delikatnego wybielenia.

Odpowiednia pielęgnacja

Gabinety stomatologiczne bardzo chętnie dają lekcje instruktażowe dbania o higienę zębów. Jest to bowiem pierwszy i najważniejszy front walki z próchnicą. Pamiętajmy, że istnieje wiele różnych rodzajów problemów z zębami i to dentysta najlepiej dopasuje pielęgnację. Nieco inaczej muszą postępować osoby cierpiące na nadwrażliwość, nieco inaczej przy aparatach ortodontycznych. Jest jednak pewna podstawa, której powinni trzymać się wszyscy. Chodzi o umiejętne szczotkowanie i nitkowanie zębów. W porównaniu do szczoteczek manualnych, znacznie większą efektywność wykazują szczoteczki elektryczne i soniczne, lecz odpowiednia technika jest w stanie zawsze zdziałać cuda. Ważny jest także dobór dobrej pasty, która nie będzie ani nadmiernie, ani zbyt słabo ścierać szkliwa. Skład powinien wygładzać zęby, utrudniając bakteriom i kwasom erozję szkliwa. Nie można też zapominać o nitkowaniu przestrzeni międzyzębowych, gdzie kryje się wiele zagrożeń próchnicowych.

Zabiegi z użyciem implantów zębowych

Należy też zwrócić uwagę na dietę i częstość pielęgnacji. Zęby należy oczyszczać po każdym posiłku – jeśli nie jest to możliwe za pomocą szczotki i pasty do zębów, to chociażby poprzez przepłukanie wodą. Warto ograniczyć cukry w swojej diecie. Osoby ze szczególnymi tendencjami do erozji szkliwa powinny bardzo oszczędnie sięgać po słodycze, a jeżeli już to za każdym razem dokładnie umyć potem zęby. Zaleca się natomiast między innymi… Chrupanie marchewki oczyszczającej zęby.