Budowa domów szkieletowych – lepiej powierzyć ją fachowcom

Niemal każda rodzina marzy o własnym, niewielkim domu położonym w spokojnej, podmiejskiej okolicy w otoczeniu zieleni. Niestety marzenia te są niekiedy bardzo trudne do zrealizowania, a budowa domu w tradycyjnej technologii murowanej jest nie tylko kosztowna, ale i długotrwała. Na szczęście istnieje rozwiązanie, z którego można skorzystać, a jest nim zyskująca coraz większą popularność budowa domów szkieletowych, tak szeroko rozpowszechniona w Stanach Zjednoczonych, Kanadzie, a w Europie w krajach skandynawskich.

Wśród wielu stosowanych w naszym kraju technik budowy jest ona zdecydowanie najszybsza. Postawienie domu od momentu pierwszego wbicia łopaty pod fundamenty, aż do wprowadzenia się, zajmuje nie więcej niż jeden kwartał. Dom o konstrukcji szkieletowej zapewnia swoim mieszkańcom wyjątkowo zdrowy mikroklimat oraz ciepło dzięki użyciu drewna będącego naturalnym materiałem izolacyjnym. Budowa domów szkieletowych jest niezwykle prosta i polega na postawieniu stosownej konstrukcji z belek drewnianych, sosnowych lub świerkowych odpowiednio zabezpieczonych przed działaniem niekorzystnych czynników atmosferycznych. Pomiędzy belkami należy umieścić materiał izolacyjny, zazwyczaj w postaci wełny mineralnej, a sam szkielet i ocieplenie izoluje się dodatkowo specjalną folią. Izolacja termiczna jest dzięki temu zabezpieczona przed wilgocią, która w krótkim czasie mogłaby doprowadzić do jej zniszczenia. Ważne jest, aby w tym celu stosować tylko i wyłącznie folię paroszczelną i nie zastępować jej tańszą folią ogrodową czy papą. Z podobnych belek co ściany wykonuje się również konstrukcję dachu, którą od góry warto obić płytami usztywniającymi. Od dołu najczęściej montuje się płyty gipsowo-kartonowe, ale lepiej zostawić widoczny układ belek, które można polakierować dla podkreślenia układu ich słojów. Materiałem, którym obija się ściany zewnętrzne budynku, są zazwyczaj deski drewniane, ale coraz częściej w tym celu wykorzystuje się również płyty OSB, a nawet łatwy w konserwacji siding. Ciekawe efekty daje również połączenie klasycznego tynku z drewnem.

Budowa domów szkieletowych mimo ich nieskomplikowanej konstrukcji, nie jest prostym zadaniem, które może wykonać każdy. Każdy błąd może nieść ze sobą poważne konsekwencje, dlatego lepiej zdać się na usługi profesjonalnej firmy, specjalizującej się w stawianiu tego typu budynków. Da nam to gwarancję, że przetrwają one długie lata bezawaryjnej eksploatacji, praktycznie w każdych warunkach pogodowych, na jakie będą narażone.