Skuteczne ocieplenie budynku, zarówno mieszkalnego, jak i użytkowego, wymaga zastosowania odpowiednich, wysokiej jakości materiałów, gwarantujących jak najmniejsze straty ciepła. Przez lata w powszechnym użyciu była wełna mineralna, która niestety zbyt szybko nasiąkała wodą, nie będąc również odporną na gwałtowne zmiany temperatur. Dlatego powoli zastępuje ją pianka poliuretanowa, produkowana ze spienionej żywicy, zyskując szerokie grono zwolenników zadowolonych z jej właściwości.
Cechuje ją przede wszystkim wyjątkowo wysoka wodoszczelność, co powoduje, że jest idealnym materiałem stosowanym w termo oraz w hydroizolacji. W użyciu są dwa jej podstawowe rodzaje, pianka poliuretanowa z otwartą strukturą komórkową, do izolowania suchych miejsc oraz z zamkniętą strukturą do miejsc o podwyższonej wilgotności. Kolejną zaletą wartą docenienia jest sam sposób tworzenia izolacji. Wykorzystuje się do tego specjalne urządzenia wysokociśnieniowe, podające piankę bezpośrednio na ocieplaną powierzchnię za pomocą elastycznych węży, co pozwala dotrzeć nawet do trudno dostępnych miejsc. Pianka poliuretanowa (http://www.alfapianka.pl/pianka-poliuretanowa/) powstaje podczas mieszania w odpowiednich warunkach dwóch składników organicznych, zachodząca reakcja odparowuje czynnik spieniający i powoduje wzrost piany. Ta zwiększając swoją objętość, tworzy jednorodną, bezstykową warstwę, która chroni pomieszczenie przed wpływem wszelkich niekorzystnych czynników zewnętrznych, a jednocześnie dzięki stosunkowo niskiej masie nie obciąża konstrukcji ścian czy dachu. Oprócz ochrony przed wilgocią, przegrzaniem czy przemarzaniem, zapewnia też doskonałą izolację akustyczną, szczególnie przydatną np. w studiach nagrań czy gabinetach lekarskich. Warto również docenić jej właściwości chroniące przed rozwojem niebezpiecznych pleśni i grzybów, co ma duże znaczenie dla alergików, może także stanowić ochronę przed korozją wszelkich elementów metalowych, a naniesiona na drewno zabezpiecza je przed gniciem.
http://www.analitycznewagi.pl/pianka-poliuretanowa-wszechstronne-zastosowanie/
Nie da się przecenić zalet, jakie ma pianka poliuretanowa, a z pewnością warto jeszcze wspomnieć, że jest materiałem w pełni ekologicznym. W przeciwieństwie do wielu innych nie wydziela żadnych szkodliwych substancji, nie pyli i jest bezwonna. Jednak najbardziej ceni się ją za jej wysoki opór cieplny, który sprawia, że jest najlepszym materiałem termoizolacyjnym, co pozwala obniżyć koszty ogrzewania nawet o 50 procent. Oprócz ocieplania budynków znajduje swoje zastosowanie również w wielu innych pracach, takich jak montaż drzwi i okien, klejenie paneli ściennych, blach falistych lub dachówek oraz w łączeniu elementów konstrukcji drewnianych.