Do czego stosuje się frezowanie CNC?

Gdy zachodzi potrzeba bardzo dokładnego wycinania wzorów w krawędziach lub powierzchniach metalowych, wykonanych ze sklejki, tworzywa sztucznego lub drewnianych można do tego użyć specjalnego rodzaju maszyn oraz urządzeń. Tego rodzaju obróbkę skrawaniem wykonuje się dzięki urządzeniom które nazywane są frezarkami. Do frezowania stosuje się bardzo różnego rodzaju urządzenia o różnych parametrach pracy. W warunkach przemysłowych coraz częściej stosuje się tak zwane frezowanie cnc, dzięki któremu można z dużą dokładnością obrabiać zarówno metale jak i drewno oraz tworzywo sztuczne.

Wiele osób nie ma tak naprawdę świadomości faktu, jak wiele z otaczających nas na co dzień przedmiotów codziennego użytku wykonywanych jest właśnie w tego typu technologiach. Tak naprawdę dzięki frezowaniu możemy cieszyć się doskonale obrobionymi powierzchniami mebli oraz różnego rodzaju akcesoriów i materiałów dekoracyjnych i wykończeniowych. Dzięki frezowaniu można nadać praktycznie dowolny kształt najróżniejszym przedmiotom wykonanym z tworzywa sztucznego czy drewna. Dzięki  obróbce skrawaniem możemy również wycinać nawet najbardziej wymyślne kształty w metalowych płaszczyznach. To właśnie frezowanie zapewnia nam fantazyjnie wycinane kształty mebli.

Ostatnio coraz częściej stosuje się również tak zwane frezowanie cnc czyli taki rodzaj frezowania, który umożliwia napisać i przycinać przeróżne płaszczyzny oraz drążyć w nich rowki o dowolnej głębokości. Tego typu obróbkę stosuje się również do wycinania i nacinania gwintów oraz kół zębatych. Wszelkiego rodzaju kształtki wykonuje się również dzięki tego rodzaju urządzeniom. W praktyce w produkcji przemysłowej wykorzystuje się bardzo różne obrabiarki i frezarki. Poco względem konstrukcyjnym możemy je podzielić na frezarki pełne, niepełne oraz swobodne. Ten podział opiera się na tak zwanym kryterium konstrukcyjnym czyli brana jest pod uwagę głównie ilość  frezowanych i obrabianych jednocześnie powierzchni.

W dzisiejszych czasach stosuje się zarówno frezarki uniwersalne, jak i urządzenia z wrzecionem  ustawionymi na różnych płaszczyznach. Do czego innego wykorzystamy frezowanie cnc a w zupełnie inny sposób będziemy wykorzystywać frezarki górnowrzecionowe lub dolnowrzecionowe, które mogą być zamontowane zarówno ponad blatem, jak i pod stołem. Jednocześnie praca z tego typu urządzeniami wymaga odpowiednich kwalifikacji. Za frezowanie w żadnym wypadku nie powinny się brać osoby, które nie są przeszkolone do obsługi tego typu urządzeń i nie mają w tym odpowiedniego doświadczenia.